Sluttrapport
Sluttrapportsammendrag
[Klikk her og skriv inn sammendraget]
Det er tidligere vist at matlaging er en av de viktigste kildene til partikulær forurensning av innemiljøet i private boliger. Stekeos inneholder flere andre agens (f.eks. fettaerosoler, aldehyder) som kan gi negative helseeffekter på lunger og luftveier.
Hensikten med prosjektet var å undersøke de mest vanlige formene for ventilasjon i private kjøkken i Norge i dag. Målet var å kunne gi anbefalinger for å beskytte den som steker mot forurensningene som produseres under steking samtidig som spredning til omgivelsene holdes på et minimum. Prosjektet ble utført i et spesialbygd modellkjøkken, hvor storfekjøtt ble stekt i henhold til en standardisert stekeprosedyre. Underveis ble det gjort målinger av partikler i lufta i kjøkkenet og fettaerosoler i kokkens innåndingssone. Resultatene indikerer følgende:
- Det anbefales å ha en ventilator som trekker lufta ut av huset i stedet for ventilator med kullfilter.
- Det er generelt en fordel dersom man kan montere ventilatoren i et hjørne.
- Nye ventilatorer med kraftige motorer er best i stand til å fjerne stekeos fra inneklimaet, men disse må brukes på maksimalt kapasitetsnivå for å gi best mulig effekt.
- Det er ugunstig med åpen løsning mellom kjøkken og boligen for øvrig (stue).
- Spredning av stekeos til resten av boligen kan reduseres ved å la ventilatoren stå på i 15 min. etter at stekingen er avsluttet.
- Det ser ut til at steking med margarin kan gi større eksponering for partikler i 0,3-0,5 µm-størrelse og fettaerosoler enn steking med rapsolje, soyaolje og olivenolje.
- Det er viktig med hyppig og regelmessig rengjøring av kjøkkenventilatorens fettfilter.
- Det er viktig å passe på at det er nok tilluft i kjøkkenet når ventilatoren er i bruk.
Det er for tiden ikke planer om å videreføre prosjektet i den form det hittil har hatt. Det vil imidlertid arbeides videre med temaet med forankring i NTNU.