Super-innebandyturnering på Råholt

Søknadssammendrag

Bakgrunn for prosjektet/tiltaket

Råholt Innebandyklubb er en relativt nyetablert klubb, stiftet i 2019 på Romerike i Eidsvoll kommune. Det første barnelaget ble opprettet i 2020, og siden har vi fått seks barne lag til, samt ett voksenlag som deltar i seriespill. Per i dag har klubben 160 medlemmer. I tillegg til barne- og voksenlagene har vi et eget Super-innebandylag, bestående av spillere med varierende grader av utviklingshemming. Dette laget startet høsten 2022 og består av syv spillere som har blitt en sammensveiset gjeng. De reiser på turneringer og har blitt godt kjent med flere andre super-innebandylag i Norge. I fjor deltok vi på Norgeslekene, et mesterskap for utviklingshemmede arrangert av Norges idrettsforbund. Her deltok vi sammen med 160 andre utøvere med utviklingshemming. Vi synes det er fantastisk å spille kamper mot andre lag, få muligheten til å møte andre klubber og bli kjent med nye venner. Etter å ha deltatt på flere turneringer ønsker vi nå å arrangere vår egen turnering og invitere klubber og lag til vår hjemmearena, Råholthallen. Målsetningen er å samle 8 til 10 lag og et sted mellom 50 til 60 innebandyspillere med utviklingshemming. Vi vil legge til rette for en dag med kamper, sosialt samvær og moro. Vi har aldri tidligere arrangert en turnering hos oss, så dette blir første gang.

Aktivitet/tiltak/metode

Vi ønsker å legge til rette for et heldagsarrangement i Råholthallen. Vi ser for oss at lagene ankommer rundt kl. 12, og at vi avslutter kl. 18. Da kan lagene reise og ankomme samme dag uten å måtte overnatte. Lagene fordeles i grupper basert på nivå og hvor godt vi kjenner dem, slik at kampene blir så jevne og spennende som mulig. Vi avslutter dagen med å spise pizza sammen. Alle vil få medalje, og det deles ut pokaler til første, andre og tredjeplass. I våre nærliggende regioner har vi Super-innebandy i Gjelleråsen, Nordstrand, Sagene, Ski, Sarpsborg, Toten, Drammen og Tønsberg. Vi regner med at alle kommer. I tillegg inviterer vi bofelleskap med utviklingshemmede og attføringsbedrifter, i hop at vi kan rekrutter nye lag til turneringen. Vi legger til rette for at enkeltpersoner kan melde seg på uten eget lag. Da får man muligheten til å spille på et mikslag som vi setter sammen. Enkeltpersoner får også muligheten til å teste super-innebandy for første gang. Vi håper at det kan bli en gjeng med 50 – 60 spillere med en utviklingshemming. Utfordringen er at flere av spillerne har lav inntekt, og mange er uføretrygdede. Derfor ønsker vi å holde kostnaden for deltakelse lav. Spillerne er også avhengige av personlige assistenter. Vi vil hjelpe tilreisende klubber med å dekke kostnader, også for assistentene, og vi vil derfor tilby en liten reisestøtte til, som kan dekke deler av transporten. Personopplysninger behandles i henhold til personloven i Norges idrettsforbund. Vi følger også Norges idrettsforbunds retningslinjer for publisering av bilder og film. Vi evaluerer turneringen ved å samle tilbakemeldinger fra trenere, assistenter og spillerne selv, og oppmuntrer alle til å komme med innspill på gjennomføringen og hva som kan bli bedre. Vi registrerer antall deltakere og støtteapparat.

Antall deltakere

60

Forventet virkning av aktiviteten/tiltaket

Å få delta på turneringer øker livskvaliteten for hver enkelt spiller. Det er en arena for sosialiseringen og trivsel. Det bidrar til ferdighetsutvikling, samspill, relasjoner og en følelse av tilhørighet, samtidig som det forebygger livsstilssykdommer. Super-innebandy er for personer med en stor eller liten grad av utviklingshemming. De har færre idrettsarenaer å delta på, jevnført med andre. Turneringer er også en viktig møteplass for trenere/ledere, foreldre og assistenter på tvers av klubber. Det kan veksle erfaringer med hverandre og det skaper et engasjerende miljø rundt super-innebandy.

Plan for gjennomføring

Invitasjoner skal utarbeides og sendes til klubber, bofellesskap og attføringsbedrifter i nærheten. Påmeldingene følges opp, og lagene fordeles i grupper etter nivå. Kampoppsettet vil inkludere gruppespill og finaler. Dommere skal rekrutteres og briefes; heldigvis har vi fire dommere i vår egen klubb som stiller opp denne dagen. Rigging av baner, inkludert montering av vant og merking av linjer, vil bli organisert. Det skal bestilles mat, pokaler, og medaljer til premiering. Råholthallen er allerede reservert til den 16. november for turneringen, og vi er i dialog med Råholt skole for å få tilgang til kantinen for en felles avslutning med pizza og festligheter. Tilbakemeldinger samles inn, og dokumenteres i en sluttrapport.

Sluttrapport

Bakgrunn, målsetting og metode

Prosjektet ble igangsatt etter forespørsel fra Norges Bandyforbund Paraidrett avdelingen om vi som klubb kunne arrangere cup for super lagene våre. Vi hadde da på den tiden et eget lag da vi sa ja til å holde en turnering. Målsetningen var å få samlet så mange lag som mulig for en hel dag på Råholt der vi skulle ha mye spilleglede, samhold og sosialt sammen med alle deltagerne. Det ble sendt ut først en forespørsel til alle lag om vi skulle ha en sesongavslutning eller en kickoff på høsten. Det ble da besluttet å ha dette på høsten så vi fikk med flest mulig. Det ble sendt ut invitasjon via hjemmesidene til bandyforbundet og påmelding via påmeldinger.no.

Gjennomføring

Prosjektet gikk akkurat som planlagt med unntak av at 1 lag trakk seg. Der fikk vi til noen ungdommer fra klubben som spilte på deltagernes nivå, så de fikk de kampene de har vært forberedt på.

Resultater og virkninger

Litt usikker på evt. planer fremover da vi enda ikke har et eget lag. Vi hadde en kjempe fin dag med mange gode tilbakemeldinger. Flere ønsker at vi skal arrangere flere ganger både fra klubber og deltagere. Det vi kommer til å gjøre annerledes er at vi deler opp kampene litt mer så det ikke blir så mange kamper. Dette er en veldig fin dag for de som trenger tilrettelegging.

Prosjektleder

Kjersti Graftås

Detaljer
Program
Helse
Prosjektnavn
Super-innebandyturnering på Råholt
Organisasjon
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité
Beløp Bevilget
2024: kr 90 000
Startdato
04.03.2025
Sluttdato
31.03.2025
Status
Under gjennomføring