Etter at koronakrisen slo ned i Norge måtte alle Mental Helse Ungdom sine treffsted stenge. Mental Helse Ungdom har lokallag over hele landet, og konsekvensen av å stenge ned har medført at over tusen unge mennesker ikke lenger har hatt et fast og trygt sted å gå til.
Utvikler et online treffsted
– I dette prosjektet skal vi gi lokallagene våre styrkede muligheter til å arrangere aktiviteter online slik at unge i deres nærmiljø fortsatt skal kunne kjenne på tilhørighet og samhold, forteller prosjektsjef Ragnhild Stava.
Dette prosjektet vil gi unge mulighet til å ta del i meningsfulle aktiviteter, selv om det ikke er mulig å møtes ansikt til ansikt slik som før.
Lokallagene oppfordres til å finne gode samarbeid til online-aktiviteter, slik at de eksempelvis kan arrangere alt fra felles spillkveld til digital kompetanseheving innenfor ulike temaer.
Ønsker å forhindre ensomhet
– Vi ønsker at dette prosjektet skal være med på å forhindre ensomhet for en sårbar gruppe unge mennesker, og at det skal inspirere til glede, felleskap og det å kunne se frem til noe og ha noe å glede seg til, forteller Stava.
Mange unge som sliter med eksempelvis angst eller depresjon synes ofte det er vanskelig å gå ut og treffe andre. Å kunne møte folk digitalt kan tilføre et positivt og lett tilgjengelig fast holdepunkt i livets berg- og dalbane.
– Vi håper at lokallagene på denne måten får mange gode erfaringer slik at de kan arrangere flere lokale treffsteder, avslutter Stava.
Dette prosjektet fikk støtte gjennom Ekstraprogram i forbindelse med koronaepidemien.