Sittedans i demensomsorgen
Sluttrapport
Sluttrapportsammendrag
[Klikk her og skriv inn sammendraget]
Bakgrunn: I 1996 opprettet danselærer Jette Fuglsang ved Danseløvenes verksted et samarbeid med Pårørendeskolen i Oslo for å utprøve sittedans som aktivitet for mennesker med demens gjennom blant annet kursaktivitet. Idé og inspirasjon ble hentet fra Danmark og Nederland. Sittedans har i årene som har gått blitt et veldig populært tilbud som blir tilbudt på mange sykehjem over hele landet og det har i senere tid blitt ønskelig å lage en norsk versjon av både musikk og dansebeskrivelser. Jette Fuglsang har gitt Pårørendeskolen sin velsignelse med å føre sittedansen videre og i 2008 begynte arbeidet med et nytt materiale.
Gjennomføring: I årene 2008-2010 har det blitt utviklet et undervisningsmateriale kalt ”Sittedans i demensomsorgen” til bruk i sittedansgrupper. Undervisningsmaterialet består av en perm med informasjon og dansebeskrivelser, musikkCD og instruksjonsDVD. Dette har blitt utviklet av Bengt-Ole Nordström, Silje Høgaas og Julie E. Skjønberg.
Konklusjon: Fra og med våren 2010 er det mulig å bestille undervisningsmateriale. Det vil også bli holdt kurs i regi av Pårørendeskolen i Oslo samt at det vil bli mulighet for å bestille kurs separat til institusjoner.