Sluttrapport
Sluttrapportsammendrag
Cøliaki er vanligere hos dem som har type 1-diabetes enn hos andre
Cøliaki er vanligere hos dem som har type 1-diabetes enn hos andre. Cøliaki er en tarmsykdom med forstyrrelser i opptaket av næringsmidler i tarmen. Diabetes type 1 gjør at blodsukkeret svinger mye og man trenger råd om både god følingsmat og tips for å leve best mulig med dobbeltdiagnosen.
Å spise på restaurant, frokost på hotell o.l. kan også by på utfordringer. En annen utfordring er fiberinnholdet i glutenfrie spesialprodukter. Guiden inneholder informasjon om dobbeltdiagnosen, råd og erfaringer, hvilke produkter som inneholder eller er fri for gluten og hvor man får kjøpt ferdige produkter.
Prosjektets målsetting har vært å gjøre hverdagen enklere for ungdom som har både diabetes og cøliaki. Prosjektgruppen med representanter fra Cøliakiforeningen, helsepersonell og ungdommer har prøvd å sette seg inn i hvordan det er for en ungdom og ha begge diagnosene, samtidig som de skal begynne å bli selvstendige og mestre sykdommene på egen hånd.
Guiden er utviklet i første rekke for ungdom og unge voksne som nettopp har fått diagnosene. Mange får vite at de har cøliaki kort tid etter at de har fått type1- diabetes. Det fantes ikke noe informasjon til denne gruppen fra før. Det er en ekstra stor belastning å ha to diagnoser samtidig, ettersom begge får konsekvenser for det daglige kostholdet. Guiden vil selvsagt også kunne brukes av venner og familie, helsepersonell, lærere og andre som er i kontakt med ungdommene.
Vedlegg og sluttprodukter:
ü Lommeguide, ”Tatt på kornet”